İSMAİL KAYA

diver

1936 yılında Konya’da doğdu. Babasının adı Şuayb, annesinin adı Meryem’dir. Babası okuma yazma bilmemesine rağmen inançlı ve arif bir kimseydi. Ermeni zulmü görmüş, Bakü’ye kadar giden Osmanlı ordusunda bulunmuş, oradan Garp Cephesine katılmıştır. Dedesi 93 harbinde Kafkaslardan göç ederek Gümüşhane bölgesine yerleşmiştir. Babası daha sonar Konya’ya göç etmiştir.

İlkokulu, İmam Hatip Lisesini ve Yüksek İslam Enstitüsünü Konya’da okumuş, Hafız Mehmet İyibildiren’den hafızlığını tamamlamıştır. İsmail Çataloğlu’ndan Arapça öğrenmiştir. Konya Yüksek İslam Enstitüsü’nde öğrenci iken Şam’a giderek Arapça bilgisini derinleştirmiştir. Konya İmam Hatip Lisesi’nde öğretmen iken 9 aylığına Bağdat’a giderek Arap dili ile ilgili bilgisini tamamlamıştır. Öğrenim hayatı süresince Hacı Veyiszade Mustafa Kuruc, Üstad Bediüzzaman’ın küçük kardeşi Abdülmecid Ünlükul ve Prof. Muhammed Tayip Okiç hocalar onun zihinsel gelişimini ve dünya görüşünü derinden etkilemişlerdir.

Öğrenciliği sırasında imam-hatiplik yaptı. Askerliğini Erzurum’da yedek subay olarak tamamladı. Konya Mevlana Ortaokulu ile Bozhüyük Ortaokulu’nda din dersi öğretmenliği ve Konya İmam Hatip Lisesi’nde meslek dersleri öğretmenliği yaptı.

İsmail Kaya, hayatını okumaya, öğrenmeye, yazmaya, öğretmeye ve anlatmaya adamış bir kişiydi. Kişisel olarak centilmen, hoşgörülü, efendi, dürüst, kimseyi kırmayan ama Hakk’tan başkasına boyun eğmeyen, mütevazi ve kimseye yük olmayan bir insandı. Öğrencilerini seven, onlarla okulda, evde, piknikte ve kampta her zaman beraber olan güçlü bir şahsiyetti. Geride kendisini hayırla anan binlerce öğrenci, dost bırakarak 25 Ocak 1993’de rabbine kavuştu.

SANATÇININ BAZI VİDEOLARI

diver

SANATÇININ BAZI GÖRÜNTÜLERİ

diver

SANATÇI İÇİN TEKLİF İSTE

Formu doldurduktan sonra müşteri temsilcimiz size ulaşacaktır.

diver